Sunday, January 15, 2012

[$20/week] Week 1 Recap

As a resolution, I decided to do something crazy... $20/week. I usually spend $40 or even $50 per week on food and groceries. Here's a recap of what I made, and what I ate.

$1.99 Chocolate Chip Waffles
$2.55 Blueberry Muffins

$0.28 7 Carrots
$1.34 Ham Fried Rice

$11.62 Turkey Lasagna

$1.40 1/2 gallon Milk
Free Water

Total: $19.18 <- Within budget. Woot...
Note: Sometimes I eat the blueberry muffins for lunch.
Ham fried rice lasted me two lunches.
Lasagna surprisingly lasted me the whole week.

1 comment:

  1. Wow that's a fantastic effort. I'm attempting to do the same next week, getting by on $20 worth of groceries (cheating a little bit and including whatever is already in the pantry too). Fingers crossed my effort is as successful as yours :) - Cathy Pieroz at Ray White Alexandra Hills